بزرگ مرد تاریخ
 
موضوعات
Category
ابر برچسب ها
Tags

مقام معظم رهبری
 
دوستان
Friends
آرشیو
Archive
آمار سایت
stats
نظر سنجی
poll
 • طراحی این وبلاگ را در چه سطحی می بینید؟

 • تبلیغات
   

   

  لزوم شناخت امام زمان (عج)

  اولین و مهمترین وظیفه ای که هر شیعه منتظر بر عهده دارد کسب معرفت نسبت به وجود امام زمان خویش است. آری فلسفه آفرینش انسان رسیدن به مقام معرفت خداست . اما این حاصل نمی شود مگر به معرفت امام و حجت عصر (ع). چرا که امام آینه تمام نمای حق و واسطه شناخت خداست . ایمان بدون شناخت امام زمان تحقق نمی یابد . در این مطلب هم دلیل نقلی هست و هم دلیل عقلی :                                                                             

  1_دلیل عقلی :علت ها و فلسفه هایی که برای ضرورت وجود جانشین و        وصی پیغمبر نیز صادق است که پس از وفات آن حضرت لازم است بوده باشد تا مردم به جانشین پیغمبر در شوون مختلف زندگی خود مراجعه کنند. پس بر خداوند متعال واجب است که او را نصب فرماید و بر مردم نیز واجب است آن امام را بشناسند . زیرا که پیروی کردن بدون معرفت و شناخت امکان ندارد .                                   

  2_دلیل نقلی :

  الف) محمد ابن یعقوب کلینی در کتاب کافی :امام صادق  (ع)درباره آیه مبارکه "و الله الاسماء الحسنی فادعوه بها "و برای خداوند نیکوترین نامهاست . پس او را با آنها بخوانید و فرمود :به خدا قسم ما آن اسماء حسنی هستیم که خداوند هیچ عملی از بندگان نمی پذیرد مگر با شناخت و معرفت ما .

  ب)امام موسی کاظم (ع):حجت خداوند بر خلقش تمام نمی گردد مگر به وسیله امامی که شناخته شود .

  این حدیث اشاره به شناخت خداوند دارد که ممکن نیست مگر به وجود امام . پس شناخت امام بر مردم واجب است و تعیین او بر خداوندلازم .

  ج)از حضرت صادق یا باقر(ع) روایت است که فرمود :بنده خدا مومن نخواهد بود مگر اینکه خدا و رسول و همه امامان را بشناسد و در تمام امور خود به او مراجعه کند و تسلیم امر وی باشد . سپس فرمود :چگونه می شود که آخرین امام را بشناسد در صورتیکه اولین امام را نشناخته .

  د)امام باقر(ع) : قله و بلندی امر و کلید آن و راه اشیاء و رضایت پروردگار اطاعت از امام است . بعد از معرفت و شناخت او که خداوند می فرماید :"هر آنکه از فرستاده حق پیروی کند به راستیکه خدای را اطاعت کرده است و هر که سر باز زند پس تو مسئول او نیستی ."اگر شخصی شبها به عبادت بر خیزد و روزهایش را روزه بدارد و تمام مالش را صدقه بدهد و همه سالهای عمرش حج خانه کعبه را انجام دهد اما ولایت ولی خدا را نشناسد تا از او پیروی کند و تمام اعمالش با راهنمایی او انجام پذیرد حق ثواب نزد خداوند برای او نیست و او از اهل ایمان نمی باشد .

  ه)امام باقر(ع) :البته کسی خدا را می شناسد و عبادت می کند که خداوند را و امام را که از خاندان ما است بشناسد و هر آنکه خدای را شناخته و امام از خاندان ما را نشناخته باشد غیر خدا را شناخته و عبادت کرده است . به خدا سوگند گمراهی همین است .

  ک)در کمال الدین آمده است که : امام موسی کاظم (ع)فرمود :هر کس در چهار چیز شک کند به همه اموری که خداوند نازل فرموده کافر است یکی از آنها معرفت امام در هر زمان به شخص و صفتش می باشد .

  م)در کمال الدین از امام صادق آمده که از پدران بزرگوارش امده که رسول اکرم فرمود :هر کس قائم از فرزندان مرا در زمان غیبتش منکر شود به مرگ جاهلیت مرده است .

  پ)در کمال الدین از امام صادق از پیغمبر (ص) روایت است که فرمود :هر کس منکر قائم از فرزندانم شود مرا منکر شده است.

  چ)امام صادق (ع):کمترین حد معرفت به امام آن است که (بدانی )امام مساوی با پیامبر است . مگر در درجه نبوت . امام وارث پیامبر است و همانا اطاعت از او اطاعت از خدا و رسول خداست و باید در هر امری تسلیم او بود و به سخن و فرمان او عمل کرد ....

  ت)امام صادق (ع) : ما دانایان به امر خدا و دعوت کنندگان به راه او هستیم . به واسطه ما خدا شناخته و پرستیده میشود . ما راهنمایان به سوی خدا هستیم و اگر مانبودیم خدا پرستیده نمی شد .

  ل)امام باقر (ع) :هر کسی در حالی که امامی نداشته باشد بمیرد مردنش مردن جاهلیت است و هرآنکه در حال شناختن امامش بمیرد پیش افتادن و یا تاخیر این امر او را زیان نرساند و هر کس بمیرد در حالی که امامش را شناخته همچون کسی است که در خیمه قائم با آن حضرت باشد .

  بدون تردید مقصود از شناختی که امامان ما تحصیل آن را نسبت به امام زمانمان امر فرموده اند این است که ما ان حضرت را آنچنانکه هست بشناسیم . به گونه ای که این شناخت سبب در امان ماندن ما از شبهه های ملحدان و مایه نجاتمان از اعمال گمراه کننده مدعیان دروغین باشد . و این چنین شناختی جز در دو امر حاصل نمی گردد :

  اول شناختن شخص امام (ع)به اسم و نسب و دوم شناختن صفات و ویژگی های  او . بدست آوردن این دو شناخت از اهم واجبات است . اگر کسی به حقیقت به صفات و ویژگی های امام عصر (عج)و نقش و جایگاه ان حضرت  در عالم هستی و فقر و نیاز خود نسبت به او واقف شود هرگز از یاد و نام آن حضرت غافل نمی شود .

  شناخت امام عبارت است از پذیرفتن مقامات الهی ایشان و سهم انسان در معرفت امام این است که به معرغی خدا گردن نهد . پس ابتدا باید دید که خدا ائمه ار چگونه معرفی  کرده است و این معرفی در دو بخش صورت گرفته . یکی اشخاص ایشان و دیگر معرفی اوصاف و ویژگی هایی که خداوند به آنها اعطا فرموده است و وظیفه ما اینست که ائمه ی که از طرف خداوند معرفی شده اند و و اوصافی که خداوند به آنها اعطا کرد ه است به آنها معرفت و اعتقاد پیدا کنیم . اطاعت امام زمان واجب است پس باید کسی که اطاعتش واجب است صفاتش را شناخت تا با شخص دیگری که مقام وا را به دروغ و کذب ادعا می کند اشتباه نگردد.

  ::  پیوست شده به موضوع : لزوم شناخت امام زمان(عج)
  توسط ریحانه دانشور در یکشنبه 5 شهریور 1391  ::  نظرات  ,  

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic